Google Neden Birinci? Binlercesinden Sadece Bir Örnek

google_x_youtube_father_and_son

Başlık Google hakkında yazılacak bir yazı gibiymiş olarak görünebilir fakat bu yazımızda Google’ın evlatlarından olan YouTube içinden, Google’ın neden böyle 1 numara olduğunu gösteren basit bir örnek vermeye çalışacağız. Tabii ki bu kadar kullanılmasının ve şu anda bir numara olmasının binlerce sebebi var. Bu yazımızda bizzat yazarımızın yaşadığı bir durumdan bahsedeceğiz. Google tartışmasız şu anda dünya devi. Düşünün, öyle bir yer edinmiştir ki, insanlar ”İnternette araştırdım” derken bile aslında Google’da arama yapmıştır.

Geçenlerde arkadaşlarımızdan bir tanesi YouTube’da, komedinin olmazsa olmazı, komedinin efsanesi Cem Yılmaz’ın ”Cem Yılmaz – CMYLMZ (2007)” isimli gösterisinde geçen ve çok güldüğü bir espriyi bulup tekrar izlemek istemiş fakat Cem Yılmaz’ın YouTube kanalındaki videolarda bahsi geçen espri ile ilgili herhangi bir başlık yok. Aslında aklında kalan birkaç söz var; ”ne bu ciddiyet, bırakalım bu sululukları, en son doktora gelmiştin” gibi. Ama nasıl bulacaktı ki? Kimbilir bu espri hangi videoda geçiyor? Video arama bölümüne, espri içinde geçtiğini tahmin ettiği sözlerden birini ”cem yılmaz ne bu ciddiyet” yazıp arama yapıyor. Ve sonuçlardaki ilk video tam da aradığı video.

Şimdi YouTube, yüzlerce Cem Yılmaz videosu içinden tam da aradığı esprinin geçtiği videoyu nasıl oluyor da birinci sırada ”Al buyur izle’‘ der gibi karşımıza çıkarıyor? Üstelik aklında kalan bu sözle (cem yılmaz ne bu ciddiyet) ilgili hiçbir başlık olmamasına rağmen. İş aslında Google’da. Bilindiği üzere Google, YouTube’u yıllar önce satın alıp bünyesine katmıştı. Ve o muhteşem arama algoritmalarından bir tutam da YouTube’a serpiştirdi.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde yapılan arama ve bulunan videoyu görüyorsunuz. Yazarımızın aradığı espri ise ”Cem Yılmaz | Al, Bunu Anlat Şimdi” başlığı adı altında, videonun 02:04 – 02:15 süre aralığında yapılıyor.

cem-yilmaz-hayirdir-bu-ciddiyet-nedir

Böylesine saçma bir aramadan nasıl böyle bir nokta atışı yapabiliyor? Elbetteki binlerce nedeni var. Aslında burada bahsetmek istediğimiz, ”Google’a Rakip Çıktı” veya buna benzer haber ya da yazıları gördüğümüz zaman bu işe kalkışanların daha çooooook fırın ekmek yemeleri gerektiği fikridir. Google’ın en büyük özelliklerinden birisi de taramalarını çok ayrıntılı bir şekilde yapar. Umulmadık yerlerden umulmadık sonuçlar bularak bizi şaşırtır. Elbette işin teknolojik kısmını ayrıntılı incelemek gerekir. Algoritma sistemleri, arama yapılan terim ve bulunan sonuçlarla ilişkili karşılaştırma teknolojisi ve daha neler neler. Bunlar işin yoğun ve ayrıntılı kısmı. Biz bu yazıda yoğurt kaymağı gibi, üzerinden sıyırdık.

Yapılan arama ve çıkan net sonuçtan sonra, videonun altını – üstünü biraz daha ayrıntılı inceledik. Video altına yapılan 406 yorumu tek tek okuduk ve (Biz ekran görüntüsü aldığımızda yorum sayısı ”406” idi) aşağıdaki sonuca ulaştık.

yorumlar-cem-yilmaz

İşte, belki de Google’ın olağanüstü arama algoritması, yüzlerce yorum içinden, videoda geçen bir espriyi yazan kullanıcının yorumunu kullanarak, tam da aranılan videoyu karşımıza çıkardı. İşte bu yüzden Google birinci. İşte adamlar bu yüzden çok kazanıyor. Çok kazanıyor ama işini tam hakkıyla yapıyor. Okuduğunuz için teşekkürler.