Microsoft Excel’den WordPress Yazınıza Tablo Eklemek

WordPress yazılarınıza Microsoft Excel çalışma sayfalarından kolayca tablo ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda Microsoft Excel Online ile WordPress yazılarınıza sadece tablo gömmeyi değil, Excel’de yaptığınız herhangi bir çalışmayı da kolayca WordPress yazılarınızın içinde gösterebileceksiniz. Öncelikle Microsoft hesabınızla oturum açın. Daha sonra buraya tıklayarak ”Excel Online” çalışma tablosunu açın.

Tercihinize göre, yeni boş çalışma kitabı açın. Yine de isteğinize göre seçeneklerden herhangi bir çalışma alanı belirleyebilirsiniz.

Tablonuzu veya içeriğinizi oluşturduktan sonra sağ üst köşedeki ”Paylaş” düğmesine tıklayarak, çalışmanızı web sitesinde yayınlama seçeneğine gidin.

Açılan pencerede kişiselleştirme seçeneklerinden oluşan bir bölüm çıkacaktır. Bu bölümdeki seçenekleri kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Burada önem gösterilmesi gereken yerlerden birisi de, gösterilecek tablonun veya içeriğin tam olarak ayarlanmasıdır. Aşağıda görseldeki gibi tablonun gösterilme aralığını önizlemesinden işaretleyip, otomatik bir gösterilme aralığı oluşturabilirsiniz. Önizleme üzerinde tablonun gösterim çizgilerini farenizle işaretleyip, yazınızda kullanıcılara gösterilme sınırlarını belirleyin. Daha sonra diğer Görünüm ve Etkileşim ayarlarını isteğinize göre işaretleyin.

En alttaki ekleme kodunu sitenize uygulayın. Aşağıda resimlerdeki tablonun oluşturulmuş örneğine bakabilirsiniz. Aşağıdaki örnek tablo, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Görünüm ve Etkileşim seçeneklerinden hiçbiri işaretlenmemiş şekilde hazırlanmıştır.