Photoshop CS6 İle Resimlere Eski Atari (NES) Efekti

Çocukluk dönemlerinin vazgeçilmez oyunları onlar. Eski atari oyunları. Super Mario, Street Fighter, Mortal Kombat, Contra ve daha niceleri. Bu yazımızda, resimlerinize eski atari oyunlarının, o tüplü televizyonlardaki karmakarışık renkli hâlini almış, sanki bir atari oyununun karakteri gibi oluşturulmuş Eski Atari (NES) Efektini uygulamayı göstereceğiz. Resminize bu efekti verdikten sonra, küçük rötuşlarla daha güzel ve gerçekçi bir görünüm kazandırabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Biz bu çalışma için Shakira’nın canlı bir resmini kullandık. Resmimizi Photoshop CS6 programıyla açıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Katmanı Çoğalt seçeneğiyle resmin bir kopyasını oluşturuyoruz.

Kopyaladığımız katmanın üzerinden devam ediyoruz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi kopyalanmış katmanın işaretlenmiş olmasına dikkat edin. Daha sonra Filtre>Diğer>Yüksek Geçiş sekmesini tıklıyoruz.

shakira-atari-effect-2

Daha sonra karşımıza aşağıdaki resim gibi bir ekran gelecektir. Yarıçap değeri 10,0 Piksel olarak kalsın. Değeri azaltmak veya artırmak resim renklerini abartacağı için 10,0 değeri en uygun rakamdır.

shakira-atari-effect-3

Tamam tuşuna tıkladıktan sonra resmin kül rengine yakın bir renkte olduğunu, resim içindeki kişi veya nesnenin kabarmış bir hâl aldığını göreceksiniz.

shakira-atari-effect-4

Daha sonra Karıştırma Modu seçeneklerine tıkladığımızda açılır pencere içerisinden aşağıdaki resimde olduğu gibi Katı Karışım kısmını seçiyoruz. Seçiminizi yaptıktan sonra düzenlemek istediğiniz resmin Atari (NES) efektine dönüştüğünü göreceksiniz.

shakira-atari-effect-5

Biz Atari efektini biraz daha gerçekçi kılmak için o zamanların en vazgeçilmez oyunlarından Mortal Kombat logosunu da ekleyerek ufak bir süsleme yaptık. Ve aşağıdaki gibi bir sonuç çıktı.

shakira-mortal-kombat

Efektinizi verdikten sonra bundan ötesi tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ufak bir ipucu verelim. Eğer resime logo vb. içerikler eklemek isterseniz, bu içerikleri efekti vermeden önce orijinal resmin üzerine aktarın. CTRL tuşuna basılı tutarak katmanları çoğaltın. 4 adet sütun oluşacaktır. Yine CTRL tuşuna basılı tutarak tüm katman sütünlarını birleştirin. 4 katmanda birleştikten sonra Filtre>Akıllı Filtrelere Dönüştür seçeneğiyle, çıkan uyarıyı onaylayın ve tüm katmanları bir araya toplayın. Daha sonra yine Filtre>Diğer>Yüksek Geçiş seçeneklerinden devam edin. Kolay gelsin!