Poedit’te %comments Çeviri Hatası

Poedit yazılımı ile yaptığımız çeviriler bazen can sıkıcı hatalar verebiliyor. Bu hataların sebeplerini kimi zaman çözemiyoruz. İşte bu hatalardan bir tanesi de, sitemizdeki yorum sayılarını gösteren çeviridir.

Yazınıza yapılan yorum sayısını gösteren dizindeki ”% comments” bölümü kullandığınız temaya göre Türkçe’ye çevirilemeyebiliyor. Tüm siteyi güzelce Türkçe’ye çevirdiniz ama yorum sayısını gösteren yazı hâlâ ”?? comments” olarak gözüküyor.

Poedit yazılımında denemediğiniz yöntem kalmadı ama yine de aşağıdaki resimde görülen hatayı almaya devam ediyorsunuz.

poedit-error-screen-hammarturg

İşte bu ”msgstr’ is not a valid PHP format string, unlike ‘msgid’. Reason: 1 numaralı yönergede, ‘y’ karakteri geçerli bir dönüşüm belirteci değil.” hatası Türkçe’ye çevirmiş olduğunuz sitenizde sırıtan ve hoş olmayan bir görüntü oluşturur.

comments-error-in-poedit-hammarturg

poedit-error-hammarturg

Bu can sıkıcı hatayı ortadan kaldırmak için ilk önce temanızın (destekliyorsa) ”template-tags.php” dosyasını yönetim panelinizden veya güvenilir bir FTP programından düzenliyoruz. Artık WordPress temalarının %85’lik bir kısmı bu tür dosyalar içermektedir. Dosya içinden düzenleyeceğimiz kod;

<span class="meta-comments">
 <?php comments_popup_link( esc_html__( 'Leave a comment', 'merlin' ), esc_html__( 'One comment', 'merlin' ), esc_html__( '% comments', 'merlin' ) ); ?>
 </span>

Yukarıdaki kod içindeki kırmızı renkte yazılı olan ”comments” kısmını belirli olarak ”yorum” şeklinde değiştirin. Bu kodu belki kullandığınız tema içinde bulamayabilirsiniz. Ama hemen vazgeçmek yok. Bulamadıysanız bir de her temada mevcut olan ”comments.php” dosyasını düzenlemeye alın.

Bu kod 29-31 satırları arasında bulunur. Aşağıdaki gibi;

<h2 class="comments-title">
 <?php comments_number( '', esc_html__( 'One comment', 'merlin' ), esc_html__( '% comments', 'merlin' ) );?>
 </h2>

Yine yukarıda gördüğünüz kırmızı renkte yazılan kısmı ”yorum” olarak değiştirin ve kaydedin.

Daha sonra temanızın ”languages” klasörü içindeki ”.pot”uzantılı dosyayı düzenlemek için açın ve aşağıdaki kodu bulun.

#: comments.php:30 inc/template-tags.php:254
#, php-format
msgid "% comments"
msgstr ""

Aynı yukarıdaki gibi kırmızı bölümü yine ”yorum” olarak değiştirin ve kaydedin. Daha sonra yine düzenleyiciyle devam ediyoruz. Dil klasörü içinden ”tr_TR.po” dosyasını açıp aşağıdaki kodu bulun ve kırmızı renkteki kısmı ”yorum” şeklinde değişikliğe uğratın. Kod şu şekilde;

#: comments.php:30 inc/template-tags.php:254
#, fuzzy, php-format
msgid "% comments"
msgstr "% yorum"

Dosya düzenleme işimiz bu kadar. Şimdi Poedit programını açın ve dil dosyanızı içine yükleyerek ”%comments” bölümünü, yani sitemizin değiştiremediğimiz yazısını değiştirelim. Değiştirmek istediğimiz bölümü bulduktan sonra programın üst tarafında bulunan seçenekler içinde ”Belirsiz” sekmesinin etkin olmamasına dikkat edin. Buradaki çeviriyi de ”yorum”olarak değiştirin ve dil dosyalarınızın içine kaydedip gönderin. Şimdi o hatayı tekrar almadan her şeyin yolunda gittiğini gördüyseniz, işlemleri doğru yaptınız demektir.

İnternette bu hatayla ilgili karma karışık bilgiler var ve Türkçe bilgilendirme yok gibi bir şey. Bu yolu deneyerek siz de istediğiniz sonucu alın. Elbette bu işlemleri yapmadan önce tüm değişiklik yapacağımız dosyalarımızın, değişiklik yapmadan önceki bir kopyasını elimizde bulunduralım.