USB İle Kolayca Format Atmak

USB (Flash Bellek) ile format atmak için bu işi hakkıyla ve en güzel şekilde yapan PowerISO yazılımını indirmenizi tavsiye ediyoruz. PowerISO yazılımını indirmek için yazılımın resmi web sitesine gidin. Yazılımın indirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

Yazılımı indirdikten sonra format atmak istediğimiz Windows sürmünün CD’sini bilgisayara takıyoruz. Amacımız CD’ye yüklü olan Windows sürümünün ISO uzantılı kalıp dosyasını elde etmek. PowerISO yazılımını açıp üstteki Araçlar sekmesinden CD/DVD-ROM Kalıp Dosyası Oluştur kısmını seçiyoruz.

power-iso-kalip-dosyasi-1

Açılan küçük pencerede bize kaynak sürücümüzün CD sürücümüz olduğunu gösteriyor. Yani oluşturacağı kalıp dosyasını CD sürücümüzün içindeki Windows CD’sinden alacağını ifade ediyor. Hedef dosyamızı .iso olarak belirledikten sonra alt kısımdaki boşlukta oluşturacağı kalıp dosyası hakkındaki başlık/bilgileri çıkaracaktır.

power-iso-kalip-dosyasi-2

Tamam tuşuna tıkladıktan sonra kalıp dosyamızı oluşturmasını bekliyoruz.

Dosyamızı oluşturduktan sonra, yine PowerISO yazılımı üzerinden devam ediyoruz. Üstteki Araçlar sekmesinden Create Bootable USB Drive (Ön yüklemeli USB sürücüsü oluştur) kısmını seçiyoruz. Bu bölümde Yönetici (Administrator) olarak yetki vermenizi isteyebilir. Az önce oluşturduğumuz .iso uzantılı Windows kalıp dosyamızı buluyoruz. Bunun için aşağıdaki ikinci resimde görüldüğü gibi klasör simgesine tıklıyoruz.

İpucu: Eğer dosyayı nereye kaydettiğini bulamıyorsanız, üstteki sekmelerden Dosya > Aç kısımlarını seçerek oluşturduğu Windows kalıp dosyasının bulunduğu klasöre erişebilirsiniz.

power-iso-kalip-dosyasi-3

Hemen alttaki Destination USB Drive (USB sürücüsünün yeri), yani bilgisayarımızda takılı olan USB belleğimizin tanımı veya bilgileri görünür. Eğer taktığınız USB cihazınıza ait bilgileri görüyorsanız doğru yoldasınız demektir. Diğer bilgiler aynen kalsın.

power-iso-kalip-dosyasi-4

Evet! Eğer hazırsanız Start (Başlat) düğmesiyle Windows kalıp dosyasını USB belleğimize ön yüklemeli olarak yazdırmaya başlayabiliriz.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra USB cihazımızı format atacağımız bilgisayara takıyoruz ve BIOS seçeneklerinden bilgisayarın nasıl başlatılacağını belirliyoruz. USB cihazımızı ön yüklemeli başlatma olarak belirledikten sonra ayarları kaydedip çıkıyoruz. Yeniden başlatılan bilgisayarımızın ekranına gelen formatlama bilgilerini (Windows dosyaları yüklüyor, Windows is loading files vb.) görüyorsak işlem tamam demektir. Kolay gelsin!