WordPress Sitenizin Mobil Kullanıcı Deneyimini Yüksek Tutma

Merhaba! Teknolojinin ilerlemesiyle tüm dünyada mobil kullanımı gün geçtikçe önlenemez bir şekilde artış göstermektedir. Biz insanoğlu özellikle teknoloji alanında her zaman süratten yana olmuşuzdur. Teknoloji dediğimiz zaman hem kapsama alanı oldukça geniş hem de oldukça hızlı olmalıdır. İşte mobil cihazlar bu isteğimizi tam anlamıyla yerine getiriyor. Elbette bu geniş mobil kullanım ağına ayak uyduran siteler de şart oldu. Yani, en üst düzey mobil uyumlu bir site. WordPress tema geliştiricileri bu işi çok iyi yapıyor. Ücretli veya ücretsiz bir WordPress site teması %100’e varan bir mobil uyumlulukla kodlanıyor.

Dünya devi Google’da yeni geliştirdiği sistemlerinde, arama sonuçlarında artık mobil uyumlu sitelere öncelik vereceğini de aylar önce duyurmuştu. Bir WordPress tabanlı internet sitemiz var. Peki bunu mobil kullanıcılarımıza en üstün seviyede nasıl sunarız? Sitemiz için mobil kullanıcı deneyimini nasıl en üst seviyelere çıkarabiliriz? Bundan bahsetmeye çalışacağız.

kullanici-deneyimi-mobil-cihazlar-hammarturg-com

Eklentilerden Uzak Durun

Sitenizi yoran, bozulmasına sebep olabilen hatta umulmadık güvenlik açıkları oluşturma potansiyeli doğurabilen eklentilerden kaçının. Tavsiyemiz 2 ya da 3 adet eklentiden fazlasını kullanmayın. Bu eklentilerden biri sosyal medyada paylaşımı vb. özellikler sunan eklenti olabilir. Bu tür güvenilir bir eklenti kullanabilirsiniz.

Sitenizin Mobil Görünümünü Yapılandırın

icon-speed-hammarturg

Sitenize, tüm cihazlarda düzgün olarak oluşturulmasına olanak tanıyan bir görünüm kazandırın. Bunu da en iyi şekilde duyarlı bir WordPress teması ile gerçekleştirebilirsiniz. Aslında tema satan siteler o kadar da el yakan cinsten değil. Profesyonel ve güvenilir WordPress PRO temaları satan sitelerden, lisanslı temalar satın alabilirsiniz.

İçeriğinizi Gizleyen Uygulama Yükleme Geçiş Reklamlarından Uzak Durun

Pek çok web sitesi, kullanıcının ziyaret ettiği sayfanın içeriğini kısmen ya da tamamen kapatan geçiş reklamları veya yer paylaşımları gösterir. Mobil cihazlarda sık sık görülen ve web sitesinin yerel uygulamasını veya posta listesi kayıt formlarını tanıtan ya da reklamlar gösteren bu geçiş reklamları kötü bir kullanıcı deneyimi sunar. Aşırı örneklerinde ise geçiş reklamları kullanıcının reklamı kapatmasını ve sayfanın gerçek içeriğini görüntülemesini zorlaştıracak biçimde tasarlanmış olur. Mobil cihazlarda ekran alanı sınırlı olduğundan geçiş reklamları kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir.

Sayfa İçeriklerinizin Boyutunu Görünüme Göre Ayarlayın

seo-super-hammarturg-com

Sayfalarınızdaki resim,yazı tipi vb. içerikler görünüme göre ayarlanmış olmalıdır. Örneğin sitenizin logosu mobil cihazların görünümüne göre ayarlanmalıdır. Aşırı büyük bir logo, mobil cihaz görünümünde dışarı taşabilir. Bu da kullanıcılar için iyi bir deneyim olmaz. Sayfanızın görünüm ve içeriğindeki dengeyi bozar.

Okunabilir Yazı Tipi Boyutları Kullanın

Öncelikle, yazı tiplerinin çeşitli cihazlarda beklendiği gibi ölçeklenmesini sağlayacak şekilde bir görünüm yapılandırın. Bu yapılandırma sayfanızdaki yazıları daha okunaklı kılar. Kullanıcıyı yormaz veya rahatsız etmez.

Yukarıdaki belli başlı kuralları uyguladıktan sonra sitenizin, özellikle Google PageSpeed Insights‘da ve daha birçok, site hızı ölçme olanağı sunan bu tür sitelerde büyük bir ilerleme kaydettiğini göreceksiniz.