Yandex Browser ve Pek Bilinmeyen Özellikleri

Yandex Browser, gerek kullanım ve gezinme hızı, gerekse rakiplerinden daha farklı ve daha çeşitli özellikleri ile kullanıcılarına güzel bir sörf deneyimi sunar. Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olan Google Chrome‘da kullanılan özelliklere alışkın olan internet sörfçüleri, bazen de Chrome’a rakip olan tarayıcıların değişik özelliklerinin farkına varamayabiliyorlar. İşte Yandex Browser’ın pek de kullanılmayan ya da bilinmeyen bazı özellikleri.

Herhangi Bir Sayfanın Sesini Sekme Üzerinden Kapatma

Eğer gezinti yaptığınız herhangi bir sayfada ses çalınıyorsa, çalan sesin nerede çaldığını aramadan veya sesini kapatma yerini bulmaya çalışmadan sekme üzerinden tek tıkla kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için sekmedeki hoparlör simgesine tıklamanız yeterlidir.

Videoyu Ayrı Pencerede Açma

İzlenen herhangi bir videoyu, videonun üzerinde beliren ”Videoyu Ayrı Pencerede Aç” simgesine tıklayarak küçük ayrı bir pencerede izleyebilirsiniz. Açılan küçük pencereyi herhangi bir yere sürükleyebilir ya da tarayıcı simge halinde olsa bile istediğiniz konumda izlemeye devam edebilirsiniz.

Sitede ”Antişok” Özelliğini Kullanma veya Kullanmama

Yandex Browser’ın diğer özelliklerinden biri de sitelerde yer kaplayan, saçma sapan veya sahtecilik içeren reklamların gözünüzün önünden kaybolmasını sağlayan ”Antişok” seçeneğidir. Herhangi bir sitede farenizin sağ tuşuna tıklayarak bu özelliği açma veya kapama seçeneğini görebilirsiniz. Antişok açık ise bulunulan sitedeki reklamlar kapatılır. Bu özelliğin açık olduğu durumlarda herhangi bir reklamın üzerine gelip sağa tıklayarak ”Reklamı Şikayet Et” sekmesine bastığınız zaman da reklam kapatılır. Bu işlem o an için sitedeki bazı resimlerin kapatılmasını da sağlar.

Metin İçeren Sayfaları ”Okuma Modu” İle Sadeleştirme

Bulunduğunuz sayfa dikkatli okumanız gereken bir metin mi içeriyor? İşte ”Okuma Modu’‘ özelliği tam sizin için. Adres çubuğunun yanında beliren ”Okuma Moduna Geç” özelliğini etkinleştirerek gözü yoran, dikkat dağıtan bölümler kaldırılır ve sadece metine odaklanmanız sağlanır. Özellik aktif hale geldiğinde karşınıza çıkan okuma sayfasında, yazı tipi ve boyutu, arka plan rengi gibi kolaylık sunan seçenekler de mevcut.

Açık Olan Sekmeleri Aşağıda Gösterme

İnternette sörf yaparken açtığınız sekmeleri dilerseniz tarayıcınızın alt bölümünde gösterebilirsiniz. Bunu yapmak için farenizi sekme bölümünün üzerine getirip sağa tıkladıktan sonra ”Sekmeleri Aşağıda Görüntüle” seçeneğine basarak açık olan sekmeleri tarayıcının alt kısmına indirebilirsiniz. Tekrar üst kısıma almak için, farenizi yine aşağıda bulunan sekme bölümünün üzerine getirip sağa tıkladıktan sonra ”Sekmeleri Yukarıda Görüntüle” seçeneğine basın.