Yeni Sayfa Eklerken Ana Sayfanızın Karışması Sorunu

new-page-for-WordPress

Merhaba! WordPress sitenize yeni sayfa ekledikten sonra umulmadık bir şekilde sitenizin ana sayfasının karmakarışık bir hâl aldığını gördünüz ve öylece kalakaldınız. Ne olduğu konusunda hiçbir fikriniz yok. Çünkü böyle bir durumla ilk kez karşılaştınız. Telaş yok! Çözümü birazdan açıklayacağız.

WordPress sitemiz ön sayfa görünümleri hakkında iki seçenek sunar. Bunlardan birisi ”En Son Yazılarınız” diğeri ise ”Sabit Sayfa”dır. Temanızın işlevselliği veya görüntü şıklığına bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz. Şimdi gelelim, belki de daha önce hiç karşılaşmadığınız bir hatayı gidermeye. Yeni bir sayfa eklemek istediniz. Yeni sayfa ekleme bölümüne girdiniz. Başlığınızı, yazılarınızı vs. oluşturdunuz. Herşey tamam! Yayımladınız. Ama o da ne? Bir baktınız ki ana sayfanız karmakarışık bir hâl almış. En son eklediğiniz sayfanın başlığı ana sayfanın en başında olmak üzere, diğer belirlediğiniz menüler ana sayfada çıkmış, sayfa üzerinde aşağı doğru indikçe bütün menüdeki kısımlar bir sayfa içinde aşağı doğru sıralanmış ve ana sayfayı tam bir savaş alanına çevirmiş. N’ooooldu böyle yaaa? dediniz.

Eklediğiniz yeni sayfayı sildiniz ve ana sayfa normale döndü. Bir daha eklediniz belki geçici bir sorundur diye ama yine aynı. Savaş alanı gibi bir ana sayfa. Bunu düzeltmenin yolu ayarlar sekmesinde saklı.

Admin panelinden Ayarlar > Okuma Ayarları‘na girdikten sonra aşağıdaki resim gibi bir uyarıyla karşılaştıysanız, işte ana sayfanızı savaş alanına çeviren kahrolası şey odur.

yeni-sayfa-hatasi

Eğer ön sayfa görünümlerini Sabit Sayfa olarak belirlediyseniz, Ön Sayfa ve Yazı Sayfası birbirinden farklı olmalıdır. Hemen yazı sayfası açılır penceresine tıklayarak, o bölümü ”Seç” şeklinde ayarladıktan sonra değişiklikleri kaydediyoruz.

yeni-sayfa-hatasi-2

Ana sayfanıza tekrar yenileme yaptığınızda herşeyin düzelmiş ve yeni sayfanızın da eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Bundan sonra eklediğiniz yeni sayfalarda herhangi bir sorun olmayacaktır. Kolay gelsin!